Global Gap standard - Sertifikacija Global Gap Sertifikat

Uvođenje i implementacija Global GAP standarda se najčešće obavalja uz pomoć konsultantskog tela. Zajedničkim radom tima proizvođača, konsultanta i drugih članova (zaštitar, savetnik…) se obavlja priprema dokumentacije i obuke neophodne za sertifikaciju Global GAP.

Svi zahtevi GlobalGAP Standarda su opisani u ček listi dostupnoj na zvaničnoj internet stranici GlobalGAP-a. U trenutno važećoj ček listi, prema verziji 5.2, postoji 222 zahteva. Oni su razvrstani u tri kategorije. Prva grupa zahteva su primarne obaveze (ukupno 93) i one se moraju ispuniti u celosti kako bi proizvođač bio uspešno sertifikovan. Druga grupa zahteva su sekundarne obaveze (ukupno 114) i njih je potrebno ispuniti najmanje 95% pre dobijanja sertifikata. Treća grupa zahteva su preporuke (ukupno 15) i one nisu obavezujuće, tj. proizvođač može biti sertifikovan i ukoliko ih ne ispuni.

Sam proces implementacijeGlobal GAP teče u nekoliko faza:

  1. Snimak stanja

Podrazumeva obilazak useva, objekata, izvora vode, skladišta pesticida i đubriva i dr.

Konsultant zajedno sa proizvođačem definiše područje sertifikacije u smislu useva i površina koje će se sertifikovati.

  1. Izrada procedura, uputstava, analiza rizika i obrazaca

Konsultant u saradnji sa proizvođačem izrađuje procedure, uputstva i obrasce kroz koje se vode evidencije i dokumentuje dobra poljoprivredna praksa. Procedure mogu podrazumevati higijenu u zasadu, pri berbi, skladištenju i transportu, karenca i kontrola MRL, uzorkovanje, voda i navodnjavanje, upotrebe zaštitne opreme i dr.

Izrađuju se mape proizvodnih lokacija sa oznakama parcela, izvorima vode i sistemima za navodnjavanje, putevima i drugim relevantnim objektima.

Sve aktivnosti proizvođača na polju i u objektima se vode kroz evidencije (navodnjavanje, primena pesticida, đubrenje, itd.)

  1. Uređenje proizvodne lokacije i skladišta

Uređenje lokacije uključuje postavke uputstava za radnike, označavanje potencijalno rizičnih mesta i aktivnosti, postavke ormarića za prvu pomoć i dr.

  1. Interna provera

Nakon implementacije zahteva standarda, konsultant uz podršku proizvođača vrši internu proveru GlobalGAP sistema kroz celokupnu Global GAP ček listu. Interna provera je poslednja kontrola pre dolaska ocenjivača iz sertifikacionog tela. U ovom koraku se otklanjaju svi nedostaci nakon čega je proizvođač spreman za sertifikaciju.

Sve tačke iz GlobalGAP ček liste se mogu podeliti i na osnovu teme koju obrađuju:

  • Zahtevi u vezi sa bezbednošću hrane (ostaci pesticida, higijena, strana tela, sledljivost…)
  • Zahtevi u vezi sa bezbednošću i zdravljem radnika (prva pomoć, opasnosti za radnike…)
  • Zahtevi u vezi sa životnom sredinom (biodiverzitet, identifikacija zagađivača, uticaj proizvodnje na životnu sredinu, npr. đubrenje, navodnjavanje, primena pesticida i dr.)

Dokumentacija koja se od proizvođača očekuje da u momentu ocenjivanja bude izrađena podrazumeva internu (procedure, zapisi i dr.) i eksternu (rezultati laboratorijskih analiza, sertifikati o položenim obukama i dr.).

Global Gap sertifikacija