Global Gap standard - Sertifikacija Global Gap Sertifikat

Global GAP ima sistematičan pristup u dobroj poljoprivrednoj praksi koja ima za cilj smanjenje upotrebe pesticida i đubriva pri kultivaciji voća i povrća namenjenu za ljudsku upotrebu. Global GAP standard obuhvata različite kategorije sertifikacije u poljoprivrednoj proizvodnji. Od kojih je modul za Global GAP Voće i Povrće (Global GAP Fruits and Vegetables) najšire primenjena kategorija Global GAP standarda. Primenljiva je za sve proizvođače poljoprivrednih proizvoda.

Poljoprivredni proizvođači se mogu sertifikovati u dve opcije:

  • Opcija 1: pojedinačni proizvođač prijavljuje svoje gazdinstvo/kompaniju, hektare i poljoprivredne proizvode i nakon uspešne sertifikacije svoj Global GAP sertifikovan proizvod stavlja u promet na trište.
  • Opcija 2: grupa proizvođača (npr zadruge i udruženja) prijavljuje glavnog predstavnika grupe i sva gazdinstva u okviru grupe, zajedno sa svim poljoprivrednim proizvodima i hektarima. Nakon uspešne sertifikacije samo predstavnik grupe stavlja proizvod u promet na tržište. Broj udruženih poljoprivrednih proizvođača u okviru grupe nije brojčano ograničen.

Global GAP Voće i Povrće pomaže proizvođačima da unaprede svoju poljoprivrednu proizvodnju u smislu sledljivosti, rasadnog materijala, zaštite zemljišta, primene pesticida, navodnjavanja, zaštite od štetočina i zaštite bilja. Primenom svih najboljih praksa u pomenutim oblastima proizvođač utiče na efikasniju primarnu proizvodnju i uštedu sa povećanim prinosom.

Na evropskom tržištu i kod svih većih trgovinskih lanaca je obavezno posedovanje Global GAP sertifikata prilikom prometa voća i povrća. Ključni cilj Global GAP organizacije je želja da svi poljoprivredni proizvođači dostignu vrhunski kvalitet proizvoda, procesa prilikom čega je naglašena zdravstvena bezbednost proizvoda, zaštita životne sredine kao i dobrobit radnika.

Sertifikacija Global GAP Voće i Povrće je dobrovoljna namenjena za proizvođače i kompanije koje žele da dokažu da su njihovi proizvodi bezbedni kao i da se korišćenjem modernih tehnologija i tehnika umanje štetni uticaji na životnu sredinu.

Koristi:

  • Veće poverenje od strane kupaca i korisnika
  • Bolje mogućnosti plasmana na evropsko i svetsko tržište
  • Potencijalno smanjenje provera od strane kupaca
  • Bolji vid kontrole i zaštite poljoprivrednih proizvoda
  • Usaglašenost sa zakonskom regulativom
  • Transparentna komunikacija sa svim zainteresovanim stranama
  • Postojanje proizvođača na javnoj bazi Global GAP-a
  • Ušteda vremena i sredstava prilikom uvođenja srodnih standarda kao što su IFS, BRC, GRASP, FSSC 22000, Global GAP COC i HACCP sistema

Osnove za uvođenje i kontrolu Global GAP slično kao i kod drugih standarda se zasnivaju na analizi rizika. Stoga, sertifikacija Global GAP standarda se može uraditi u kombinaciji sa BRC i IFS standardima koji takođe sadrže zahteve vezano za bezbednost hrane.

Global GAP GRASP

Global GAP CoC